AHMET KİZEN

Pastoral Vadi Kurucusu 
1949 İstanbul doğumlu.
İstanbul Teknik Üniversitesi, 
Mimarlık bölümü 1974 mezunu

1980 yılında İstanbul’ u terk edip Marmaris’in İçmeler köyüne yerleşti. Orada kaldığı on yıl içinde mesleği yanında, Marmaris’in ilk apart otelini kurdu ve işletmeciliğini bir süre yaptı.

Bu arada kitle turizminin Ege ve Akdeniz sahil bandında nasıl tahribata neden olduğunu gözlemledi. Betonlaşan sadece doğal doku değildi; aynı zamanda, sosyal ve kültürel dokunun da erozyona uğradığını tespit etti.

Uzun yıllar çeşitli çevre örgütlerinde yer aldı, yapılan çalışmalara katıldı. Kırsal çevrenin doğal ve kültürel dokusunu bozmadan tarım ve turizm yapılabileceğini kanıtlayacak bir model oluşturmak için Fethiye’nin Yanıklar Köyü’nde, Kargı Çayı’nın yanı başında Pastoral Vadi Ekolojik Yaşam Çiftliği’ni 2006'da kurdu. Aynı zamanda Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme  Derneği, TaTuTa (tarım, turizm ve takas) projesinin de katılımcısı oldu.  

Fethiye civarındaki köylerde mimar olarak yaptığı geleneksel dokuyla uyumlu taş evlerde ve butik otellerde ekolojik mimari yaklaşımına da  önem verdi. Halen ekolojik mimari uygulamalarında, gelenekselliği günümüz koşulları içinde taş, ahşap, kerpiç malzeme ve teknik kullanarak devam ettirmektedir.

Fetav (Fethiye Turizm Tanıtım Kültür Çevre ve Eğitim Vakfı)’nın kurucu üyesi, aynı zamanda çevre koordinatörü olarak Fethiye civarında Vakıf’ın yaptığı birçok organik tarım projesine öncülük etti ve organik tarımın Fethiye’ köylerinde başlayıp yayılmasında katkıları oldu. Halen Fetder (Fethiye Ekoturizmi Geliştirme Derneği) yönetim kurulu üyeliği görevini de yürütmektedir. ‘’

Ahmet Kizen: 
Pastoral Vadi Ekolojik Yaşam Çiftliği, Yanıklar Köyü, Fethiye
Cep: 0 537 643 9121
Tel:   0 252 633 66
Fax:  0 252 633 6238
E-mail:  [email protected]